Paylaşım : BGR Filo    20.05.2020 0 Yorum

Ticari Araç Kiralanırken Hangi Evraklar Gerekir?


Günümüzde araç kiralamak oldukça yaygın bir uygulamadır. Kurumların ya da bireylerin ulaşım ihtiyaçlarını sağlamak için çözüm üreten kiralama hizmetlerine gerekli evraklar vardır. Günlük, aylık ya da yıllık olarak kiralama hizmetlerinden faydalanmanız için gerekli evrakları hazırlamanız ve şartlarını sağlamanız gerekiyor.

Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Aça kiralama rezervasyonlarınızı günlük, aylık ya da isteğiniz doğrultusunda yıllık yapabilirsiniz. Kurumlara ve kişilere sunulan araç kiralama hizmetinden yararlanmanız için uymanız gereken şartlar vardır. Araç kiralama konusunda merak edilen şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Sürücü şartları kapsamında araç kiralamanız için sürücü yaşınızın 21 olması gerekiyor. Tercih edeceğiniz araçlara göre sürücü yaşı değişiklik gösteriyor. Orta ve üst sınıf araçlar için en az 25 yaşında, lüks ve büyük araçlar içinse 28 yaşında olmalısınız.
 • Orta sınıf ya da üst sınıf bir araç kiralamak istiyorsanız en az 2 yıllık ehliyetiniz olması gerekiyor. Lüks araçlar ve büyük araçlar kiralamak için 3 yıllık ehliyet sahibi olmalısınız.
 • Kiralamak istediğiniz aracı birden fazla kişi kullanabilir. Ancak ek sürücü kiralama aşamasında sözleşmede belirlenmesi gereken huşulardan biridir. Ek sürücünün de ehliyet şartlarını sağlaması ve kiralamak için yaşının şartları sağlaması gerekir.
 • Araç kiralama şartlarından biri de kilometre sınırının belirlenmesidir. Belirlenen kilometre sınırının aşılması halinde ek ücret alınmaktadır.
 • Araç kiralama işlemlerini tamamlamanız için kiralama ücretinin bir kısmını ödemeniz gerekiyor.
 • Kiraladığınız aracı kullandığınız süre içerisinde oluşabilecek; trafik cezaları, park cezaları, eksik yakıt ya da sigorta kapsamında olmayan hasarlar için teminat alınması gerekiyor. Teminat için kredi kartlarına provizyon uygulanır.

Araç Kiralama için Neden Evrak İstenir?

Günümüzde ulaşım ihtiyaçlarına çözüm üreten araç kiralama hizmet oldukça yaygındır. Günlük, aylık ya da yıllık süreler belirleyerek araç kiralayabilirsiniz. Araç kiralama işlemleri için sağlamanız gereken şartlar vardır ve gerekli belgeleri hazırlamanız istenir. Bu belgelerin temin edilmesi halinde araç kiralayabilirsiniz. Evrak istenmesinin sebebi hem firma haklarını hem de kişisel haklarınızı koruma altına almak içindir. Araç kiralamak için istenen evraklar temin edilmesi kolay evraklardır. Kiralayanın resmi olarak teyit edilmesi açısından belgelerin olması önemlidir. Aynı zamanda sigorta kapsamında olmayan cezaların ödenmesi için kredi kartı istenmektedir.

Araç Kiralama için İstenen Evraklar Nelerdir?

Araç kiralamak için istenen evraklar kiralayanın kimliğini teyit etmek için istenir. Aynı zamanda firmanın ve kiralayanın haklarını güvence altına almak adına belge talep edilmektedir. Araç kiralama için gereken evraklar şunlardır;

 • Yaş sınırına uygun ve ehliyet kurallarına uygun olarak sürücü belgesi
 • Nüfus cüzdanı
 • Kredi kartı
 • İkametgâh belgesi
 • Kiralayanın adına kayıtlı ve adresini içeren bir fatura

Araç Kiralama Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Araç kiralama şartlarını sağlıyor ve belgelerini hazırladıysanız rezervasyon yaptırdıktan sonra aracınızı teslim alabilirsiniz. Ödemeleri yapabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Araç kiralama işlemlerinizin tamamlanması için ilk olarak ödemelerin bir kısmını yapmanız gerekiyor. Dilerseniz ödemelerin tamamını da yapabilirsiniz.

Ödemelerinizi yaparken kredi kartı ya da banka havalesi ile yapabilirsiniz. Talep edilen belgeler arasında da kredi kartı vardır. Araç kiralama ardından sigorta masrafları, araçların bakım ücretleri, lastik ücretleri gibi giderler firmaya aittir.

Sigorta kapsamında olmayan hasarlar, park cezaları, trafik cezaları gibi giderler için kredi kartı istenir. Kredi kartlarına uygulanan provizyon işlemi ile giderler kredi kartları hesabından alınmaktadır. Bu nedenle ödemelerinizi yapmanız için kredi kartınız olması gerekiyor.

Araç Kiralama için Sözleşme Yapılır Mı?

Araç kiralama işlemlerinde mal ve can güvenliğinin koruma altına alınması adına sözleşme yapılmaktadır. Sözleşme yapılırken; kiralamak istediğiniz aracın markası ve modeli, kiralama süresi, kilometre sınırı gibi bilgilere yer verilir. Sözleşme kapsamında hem firmalar haklarını koruma altına almakta hem de sizin haklarınız koruma altına alınmaktadır. Sözleşme yapılması halinde araçların sigorta kapsamındaki giderleri firmaya aittir. Bakım ve onarım ücretleri de firmanın ödemesi gereken ücretlerdir. Kiralayan kişilerin ya da kurumların aylık ödemelerini ve yakıt giderlerini ödemeleri gerekir. Kilometre sınırının aşılması halinde ek ücret ödenmesi gerekir.


0 YORUM

Yorum Yap

E-Posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen tüm alanları doldurunuz.

*