Paylaşım : BGR Filo    20.05.2020 0 Yorum

Kiralık Araç Hasar Görürse Ne Olur?


Araç kiralamak günümüzde oldukça yaygın bir uygulamadır. Araç kiralama konusunda merak edilen konulardan biri de araçların hasar görmesi halinde ne yapmak gerektiğidir. Araç kiralama sözleşmesi kapsamında hasarların kimin tarafından ödeneceğine karar verilir.

Kiralık Araçla Kaza Yaparsam Ne Olur?

Kendinize ait ya da kiralık araçlarla çeşitli sebeplerden kaza yapabilirsiniz. Dikkatsizlik, trafik kurallarına uyulmaması, alkollü araç kullanmak, hava koşulları, sürüş esnasında cep telefonu kullanmak gibi nedenlerden trafik kazaları meydana gelebiliyor. Trafik kazalarını kiralamış olduğunuz araçlarla yapmanız halinde ilk olarak sağlığınızı düşünmeniz gerekiyor. Herhangi bir yaralanma durumu söz konusu ise ilk olarak 112 acil ambulans servisini aramalısınız.

Kazanın gerçekleşmesi ardından araç kiraladığınız firma ile iletişime geçmelisiniz. Araç kiralama firmaları ile iletişime geçebileceğiniz numaraları arayarak kaza yaptığınız bilgisini verebilirsiniz. Kazanın hangi sebeplerden yapıldığı, maddi hasarlar, sigorta ve kasko anlaşmaları gereğince tutanak tutulmalıdır. Maddi hasarlı bir trafik kazası yaşamanız halinde tutanak tutulması, karşılıklı evrakların eksiksiz şekilde alınması önemlidir.

Kiralık Araçla Kaza Yapılması Halinde Zararları Kim Öder?

Araç kiralama uygulamasının günümüzde oldukça yaygındır. Araç kiralama için uymanız gereken şartlar ve kiralama aşamasında istenen bilgiler vardır. Nüfus cüzdanı ve ek sürücü bilgilerini firmalara belirtmeniz gerekir. Araç kiralama firmaları ile sözleşme yaparak araç kiralayabilirsiniz. Araç kiralama sözleşmesi kapsamında firmaların üstlendiği ödemeler vardır.

Araç kiralama sözleşmelerinde; sigorta ve kasko masrafları firmalara aittir. Sözleşme kapsamında sigortaya dahil olan hasarla için ödeme yapmanız gerekmez. Bu nedenle kişilerin haklarını koruma altına almak ve firmaların haklarının korunması açısından sözleşme yapılması oldukça önemlidir.

Araç kiralarken yapacağınız sözleşmede aracı kimin kullanacağını belirtmeniz gerekiyor. Nüfus cüzdanı belgesi ile aracı kullanacağınızı firmaya belirtiyorsunuz. Aynı zamanda ek bir sürücü aracı kullanacaksa onu da sözleşme kapsamında firmaya belirtmeniz gerekiyor. Ek sürücülerin ehliyet şartlarını ve kiralama şartlarını sağlaması gerekir.

Kiralık araçlara yapılacak olan kazanın nasıl yapıldığı hasarları kimin ödeyeceği konusunda değişiklik gösterir. Eğer belirtmiş olduğunuz sürücüler dışında aracı kullanan kişinin ehliyeti yoksa, alkol etkisinde ya da uyuşturucu etkisinde kaza yapılmışsa, yasal düzenlemeler dışında %100 sürücü kaynaklı kazalar gerçekleşmişse trafik sigortası kapsamında değildir.

Trafik sigortası kapsamında meydana gelen kazalar ve oluşan hasarlarda tüm masraflar sigorta tarafından karşılanmaktadır. Kiraladığınız aracın kaskolu olması halinde tüm ücretler karşılanır ve ek bir masrafınız olmaz.

Kiralık Araçla Kaza Yaparsam Ne Yapmalıyım?

Kiralık araçların hasar alması halinde sigorta kapsamında olup olmaması ücreti kimin ödeyeceğini belirlemektedir. Araç kiralama firmaları ile yapacağınız sözleşme kapsamında aracın hasarları sürücü kaynaklı değilse ek bir ücret ödemeniz gerekiyor. Kaza yaparsanız yapmanız gereken ise ilk olarak acil yardıma ihtiyaç duyulup duyulmamasıdır. Araç kiralama firmalarının iletişim numaralarını arayarak ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi alabilir ve yönlendirmeler dahilinde yardım alabilirsiniz.

Kiralık Araçlardaki Hasarların Karşılanması

Araç kiralama firmaları bünyesinde ihtiyaç duyabileceğiniz araçları bulabilir ve istediğiniz süreler için kiralayabilirsiniz. Araç kiralama için bireysel başvuru yapabilir ya da kurumlar adına araç kiralayabilirsiniz. Kiralama aşamasında firmalar ve kiralayanlar arasında sözleşme yapılmaktadır.

Araç kiralama sözleşmesi kapsamında araçların alacakları hasarlar, muayene ücretleri ve bakım ücretleri firmaya aittir. Kiraladığınız aracın hasar alması halinde sigorta kapsamında olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer sigorta kapsamında olan hasarlar meydana geldiyse siz herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Kiralık Araçlarda Trafik Sigortası ve Kasko

Trafik sigortası koruyucu bir önlem olarak maddi zararları sıfırlayan unsurlardır. Kiralık araçların hepsinde trafik sigortası olması zorunludur. Araç kiralama firmaları trafik sigortası işlemlerini yapmakta ve masrafları firmaya aittir. Kusur halinde karşı tarafın maddi hasarlarını karşılayan sigorta hizmeti kiralık araçların tümünde mevcuttur. Trafik sigortası kapsamında aracınızın alacağı hasarlar karşılanmaktadır. Eğer yasal düzenlemeler dışında kalan; alkollü araç kullanımı, uyuşturucu etkisinde araç kullanımı, ehliyeti olmayan kişilere direksiyonun teslim edilmesi gibi %100 sürücü hatası gibi durumlar söz konusu ise masraflar araç kiralama firmaları tarafından karşılanmaz.


0 YORUM

Yorum Yap

E-Posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen tüm alanları doldurunuz.

*