Paylaşım : BGR Filo    10.05.2020 0 Yorum

Filo Nasıl Kiralanır?


İşletmenizi büyütme yönünde atacağınız en büyük adımların birisi olan Filo araç kiralama yöntemi önemli bir noktadır. Dünyadaki işletmelerin neredeyse tamamı, işletmelerine araç satın almak yerine filo kiralama yöntemine başvururlar. Fakat Türkiye’de maalesef halen Filo kiralama yönteminden haberi olmayan işletmeler mevcuttur. Bu yüzdende Filo nasıl kiralanır? Sorusuna cevap vermeden önce ufakta olsa Filo araç kiralama yönteminin ne olduğundan bahsetmek gerek.

Kısaca Filo Kiralama Nedir?

Belli bir süre içerisinde anlaşma yapacağınız Filo kiralama şirketleri sayesinde uygun fiyatlara, işletme bünyenize katabileceğiniz binek araçlara Filo kiralama denir. İşletmenize binek araç satın almaktan çok daha karlı bir işlemdir.

Neden Filo Kiralanmalı?

Filo nasıl kiralanır? Sorusu çok zahmetli aşamalardan oluşmadığı için öncelikle bazı bilgilere sahip olmamız gerekmekte. Bu yüzden filo araç kiralama yöntemine işletmelerin başvurmasının kısaca sebeplerinden bahsetmemiz gerek. İşletmeler her zaman büyüyen genişleyen bir ekonomiye sahiptir. Bu yüzden işletmelerinizin ihtiyaçları da büyüme ekonomisine bağlı olarak genişleyecektir. Özellikle binek araçları sık kullandığınız bir işletmeye sahipseniz, işletme bünyenize araç satın almak sizi çok fazla uğraş içerisine sokacaktır. Bugün işletmenize satın aldığınız araç filosunu, yarın büyütme, değiştirme ihtiyacı içerisine girebilirsiniz. Elinizde olan araçları satmak zorunda olacaksınız ki yeni araçları işletmenize katın. Bu durumda maalesef zamanı çok değerli olan işletmelerimizin zamanının boşa harcanmasına sebep olacaktır. Bu yüzden Filo araç kiralama yöntemi işletmelere zaman da kazandırmaktadır.

Filo Kiralama Türkiye İstatistikleri

Türkiye’de ortalama 150 bine yakın filo kiralanmakta ve Türkiye’de Filo araç kiralama sektöründe ortalama 5,5 Milyar TL’lik bir bütçe bulunmakta. Bu rakamlar her ne kadar yüksek gibi görünüyor olsa da aslında çok büyük rakamlar değil. Türkiye coğrafyasının dışına çıktığımız zaman diğer ülkelerdeki işletmelerin %80-90’ı araç kiralama yöntemine başvuruyor.

Halen Filo Kiralamayı Bilmeyen Var

Günümüzde ülke ekonomisine büyük katkıları olan KOBİ’lerimizin %94’ü işletmelerine araç satın alma yöntemine başvuruyor. KOBİ’lerimizin %42’si ise maalesef halen işletmeleri için önemli bir adım olan Filo araç kiralama yönteminin ne olduğundan haberi bile yok. Türkiye ekonomisinin büyük bir çoğunluğunu yani %90’ını KOBİ’ler oluşturduğu için bilinçlenme çok önemli. Ekonomimizin büyük bir çoğunluğu KOBİ’lerden oluştuğu için onların bilinçlenmesi, ülke ekonomimize de çok büyük katkıları beraberinde getirecektir.

Filo Şirketi Arayın

Filo araç kiralama yöntemine başvurmaya karar verdiniz. İlk önce bir Filo kiralama işletmesi ile çalışmanız gerekecektir. Sıkı bir araştırma yapmanızda fayda var. Araştırma yaparken şirketlerin sizlere sunduğu hizmete ve kaliteye dikkat edin. Özellikle dikkat etmeniz gereken maddeler ise;

  • Servis, bakım, onarım.
  • Sigorta, kasko.
  • Yedek araç.
  • Lastik değişimi.
  • Ülke içindeki ulaşılabilirlik.

Filo kiralama şirketleri ile çalışmadan önce yukarıda belirtilen maddelere oldukça önem gösterin.

Her Şey Tamam Filo Nasıl Kiralanır?

Şimdi her işlemi yaptıktan sonra bir Filo araç kiralama şirketini bulduk ve işletmemize güç katma amacıyla Filo kiralamaya karar verdik. Peki Filo nasıl kiralanır?  Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Anlaşma yapacağınız şirket ile ilgili detaylı araştırmaları yaptıktan sonra ve o şirkete kafanız yattıysa geri kalan adımlar tamamen basit. Karar verdiğiniz şirket ile yüz yüze görüşmeniz gerekecektir. Görüşmeye gittiğinizde, hangi tip araçları filonuza dahil etmek istediğiniz konusunda gerekli konuşmaları yapın.

Ana Sözleşme Kısmı

Gerekli konuşmaları yaptıktan sonra ana sözleşme kısmına geçeceksiniz. Kiralama şartları ve kapsamını detaylı bir şekilde müşterilerine sunan bu sözleşme, kiralama firması ile müşteri arasındaki en önemli sözleşmedir.

Anlaşmalı Kaza Tespiti Tutanağı

Filo nasıl kiralanır? Sorusunun ikinci maddesine geldiğimizde, burada kaza durumlarıyla ilgili gerçekleşen durumlara tedbir amaçlı bir tutanak maddesi yer almakta. İşletmeniz adına kiraladığınız Filo araçlar ile herhangi bir kaza durumu yaşamanız halinde, kaza yapan ve kazaya mağdur kalan taraflar arasında; kazanın nasıl meydana geldiğini ve oluşturduğu hasarların net bir şekilde belirlenmesini sağlayan formdur.

Ferdi Kaza Sigortası

Bünyesine Filo katan işletmenin seyahat sırasında bir kaza ile karşı karşıya kalması durumunda, ortaya çıkabilecek risklerin belirlenmesi ve belirtilen risklerden biri ya da birkaçının gerçekleşmesi halinde, yazılı olarak belirtilen riskleri teminat altına alınan sigorta çeşididir.

Genel Bakış

Aslında genel olarak baktığımızda Filo kiralama konusunda prosedür gereği imzalanan kağıtlardan çok, şirket kalitesi çok önemlidir. İyi bir şirket ile çalışmanız tüm prosedürlerin de ötesindedir. Birçok makalede sadece prosedür üstünden bir şeyler anlatılmaya çalışmış. Biz BGR Filo olarak her zaman müşterilerimize, en detaylı hizmeti ve bilgiyi sunmakla hükümlüyüz. Bu yüzden prosedürler evet çok önemlidir fakat prosedürlerden de önemli noktalar vardır. Bugün size bunlardan değinmeye çalıştık. BGR Filo ailesi olarak her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.


0 YORUM

Yorum Yap

E-Posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen tüm alanları doldurunuz.

*