Paylaşım : BGR Filo    13.05.2020 0 Yorum

Filo Kiralamanın Vergi Avantajı Var mı?


Birçok şirketin daha pratik ve az masraflı bulduğu filo kiralama; çok sayıda avantaj sağlıyor. Firmanız tarafından filo kiralama işlemini gerçekleştirdiğinizde vergi, bakım-onarım, kolaylıkla araç değiştirme gibi imkanlardan yararlanabilirsiniz. Güvenilir, gittikçe faaliyetlerini ve araç filosunu geliştiren BGR ise size en iyi koşulları sağlıyor.

Filo Kiralama Nedir?

Filo kiralama; filo kiralama aracı satın alma yerine ihtiyaçlarla paralel olarak genellikle uzun süreli araç kiralama işlemleridir. Firmalar, filo kiralama yöntemlerini daha çok kullanmaya başlamışlardır. Bu sayede birçok avantajlı durumdan da yararlanabilirler. Uygun fiyatlarla ve geniş bir araç filosuyla kiralama hizmeti sunan şirketler ise bu süreçte daha çok tercih edilir.

Filo Kiralamada Vergi Veriliyor mu?

Filo kiralama; vergi alanında da şirketlere daha az mali yük ve iyi bir avantaj sağlıyor. Araç alıp-satma işlemlerinde firmalar satış/defter değer farkı yüzünden ek bir vergi verirler. Bu vergi koşulu filo kiralama işlemi için geçerli değildir. Ayrıca aracın değerinin düşmesi gibi bir sorunla da karşılaşmazsınız.

Her iş kolundaki firmalar için ihtiyaç duyulan araç sayısı, kullanım süresi, model vb. farklı olabilir. Araç yenilemek istediğinizde ya da buna ihtiyaç duyulduğunda satış ve vergi zorlukları ile uğraşmak zorunda değilsiniz.

Filo Kiralamada KDV İndirimlerinden Yararlanın!

Bir aracı satın aldığınızda KDV maliyetin içine dahil edilir. Böylece KDV indirimi söz konusu olmayacaktır; buna karşılık kiralama faturasında yer alan KDV tamamen indirimli olarak kullanılabilir.

Firmaların KDV indirim avantajlarını göz önüne alarak ihtiyaçları olan filoyu temin etmeleri için kiralama yöntemine başvurabilirler. Araç kiralama da “Gider” olarak gösterilir.

Filo Kiralamada Motorlu Taşıtlar Vergi İndirimi

Filo kiralama yolunu tercih eden firmalar, bu durumda motorlu taşıtlar vergisi indiriminden ötürü de maliyet avantajı elde ederler. Araçları kiralama yerine satın aldığınızda Motorlu Taşıtlar Vergisi kanunen kabul edilmeyen giderdir. Araç satın almak yerine filo kiraladığınızda ise bu vergi gider olarak gösterilebilir ve indirim uygulanabilir. Araç kiralamanın bir diğer vergi avantajı da budur.

Filo Kiralamada Bakım Giderlerinden Muaf Olursunuz!

Bir araç satın aldığınızda gider olarak gösteremeyeceğiniz kalemler arasında bakım, onarım, araç muayenesi, bandrolü vb. firmanızın muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterilemez. Vergi esaslı ödemeleri gider olarak gösterebilmek ve bu yöntemle indirim elde etmek istiyorsanız filo kiralama çok daha uygun; ekonomik bir seçenektir.

Araç bakımı, muayenesi, onarım gibi işlemler rutin olarak gerçekleşir. Bu gibi durumlarda ödemeler için vergi vermek şirketiniz için daha fazla mali yük anlamına gelir. Vergi avantajlarından yararlanmak istiyorsanız BGR filo kiralama şirketimizin birbirinden farklı marka, araç, renk vb. olanaklarını kullanabilirsiniz.

Maliyetin azalması şüphesiz ki müşterilerin memnuniyetini de daha üst seviyeye çeker. Özellikle araç filosu çok geniş ve şirketinizin istediği aracı temin edebilecek olan filo kiralama firmaları bu süreçte daha ön plana çıkar.

Filo kiralamada vergi avantajları görüldüğü gibi çeşitlidir; birçok başka yararının bulunması gibi bu açıdan da bakıldığında araç kiralamanın satın almadan daha fazla avantajı olduğunu belirtmek mümkündür.

Peki, vergi avantajlarının yanı sıra şirketiniz filo kiralama işlemlerini gerçekleştirdiğinde başka nelerde yararlanabilir?

Filo kiralamanın önemli ölçülerde vergi avantajı olduğunu belirttik; araç yenileme, motorlu taşıtlar vergisi, araç bakım ödemeleri, KDV indirimi maliyetlerinizi aşağıya çeker.

Vergi dışında başka finansal avantajlar da sağlanır. Bir filo kiraladığınız zaman sadece aracı kullanacağınız süre için ödeme yaparsınız. Satın alma işlemlerinde ise araca ihtiyacınız olmadığı zamanlar olabilir ve bu süre aslında boşa giden harcamalara işaret eder.

Filo kiralama yönteminde araç sizin şirketinizin varlıklarına eklenmiyor. Maliyet açısından bu da avantajlı bir durumdur.

Firmanızın bilançosu filo kiralama ile daha iyi görülür. Bunun nedeni vadesi gelmemiş ileri tarihli kiralama bedelleridir. Bunlar mali borçlarınıza dahil edilmez.

Filo kiralama daha ekonomik fiyatlar ve taksit fırsatı sunar. Bir anda toplu para yatırmanız gerekmez. Aylık sabit ücretler karşılığında uzun vadeli filo kiralayabilir ve ihtiyaçlarınızı en iyi çözüm ve fiyatlar ile giderebilirsiniz.


0 YORUM

Yorum Yap

E-Posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen tüm alanları doldurunuz.

*