Paylaşım : BGR Filo    30.05.2020 0 Yorum

Filo Kiralama Muhasebede Gider Olarak Görülür mü?


Firmalar, araç ihtiyaçları doğrultusunda satın alma mı yoksa kiralama işlemlerini mi tercih etmeliler? Hangisi daha avantajlı? Şirketlerin bilançoların daha güçlü olması ve görülmesi onlar için iyi bir imkandır. Araç ihtiyaçlarını karşılarken eğer filo araç kiralama işlemleri yapacaksanız indirim almanız mümkündür. Bunun nedeni muhasebe kayıtlarında kiralama faturalarını gider olarak gösterebilecek olmanızdır.

Filo Kiralama Avantajları Nelerdir?

Satın alma yerine filo araç kiralama yöntemine yöneldiğinizde şirket bilançonuz ve ihtiyaçlarınız için önemli faydalar elde edersiniz. Bu faydalar şunlardır:

  • Filo kiralama faturaları muhasebede gider olarak gösterilebilir
  • Gider olarak yansıtılan masraflarda vergi indirimi mümkündür
  • Bakım-onarım, sigorta, motorlu taşıtlar vergisi, KDV indirimi, araç muayenesi, kış lastiği gibi zorunlu masraflarda tasarruf yapabilirsiniz
  • Filo kiralamada ihtiyaçlarınızı daha net ve isabetli olarak karşılayabilir, araçları daha kolay yönetebilir ve sadece gerektiği süre için aracı kiralayabilirsiniz

Filo kiralamak şu an çok sayıda firma için satın alma işleminden daha ekonomik ve işlevseldir. BGR gibi güvenilir ve müşterilerine geniş araç filosu sağlayan kiralama şirketleri ekonomik fiyatlarla mali olarak da destek sağlar.

Kiralama Faturalarının “Gider” Olarak Gösterilebilmesi

Filo araç kiralama faturaları muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterilebiliyor. Gider olarak gösterilebildikleri için de vergide indirim yapılması mümkündür. Firmalar için bu koşullar daha uygun fiyatlarla ihtiyaç duydukları araçları temin edebilecekleri anlamına gelir.

Araç satın almada ise araç şirket varlıkları arasına ekleniyor. Bu da vergide indiriminin olmaması demektir. Kiralama işlemleri yalnızca fonksiyonel olmakla kalmıyor; maliyetleri aşağıya çekmek için de firmalara yarar sağlıyor.

Kiralama İşlemlerinde Motorlu Taşıtlar Vergi Avantajı!

Filo kiralamak istediğinizde motorlu taşıtlar vergisinde de indirim alarak daha uygun fiyatlarla aylık taksit ödemeleri yapabilirsiniz. Motorlu Taşıtlar Vergisi; araç satın almalarda Kanunen kabul edilmeyen gider olarak geçiyor.

Filo kiralama firmasına başvurup, şirketiniz için araç kiralama talebinizi ilettiğinizde Motorlu Taşıtlar Vergisi, kiralama bedelinize dahil olacaktır. Bu durum vergide indirim yapılmasını ve bu verginin de muhasebede “Gider” olarak gösterilebileceğini işaret eder.

Filo Kiralama İşlemlerinde KDV İndirimi Sağlayabilirsiniz!

Filo araç kiralama işlemlerinde KDV de müşteriler ve şirket bilançoları için önem teşkil eden bir konudur. Bir aracı satın aldığınızda maliyetin içine KDV de ilave edildiği için bu vergi bir “Gider” olarak gösterilemiyor. Firmalar satın alma işlemine yöneldiklerinde indirilmiş KDV kullanımından yararlanamazlar.

Filo kiraladığınızda kiralama faturasında KDV yer alır ve “Gider” olarak gösterilebilir. Bu KDV’nin tamamı indirilecek KDV olarak kullanılabilir. Kiralama faturaları kanunen bilançoda “Gider” altına kayıt edilir; böylece indirim olanakları ve vergi avantajları sunulur.

Filo Kiralayarak Vergi Bazlı Ödemelerinizde Tasarruf Yapın!

Araç kiralamada ya da satın almada zorunlu olan bazı ödemeler mevcuttur. Araç bandrolü, araç muayenesi, bakım-onarım, kış lastiği, sigorta vb. bu ödemeler içindedir. KDV gibi bu ödemelerin vergileri de muhasebe kayıtlarına “Gider” olarak yansır. Araç satın aldığınızda bu ödemeler gider olmayacağı için daha yüksek maliyetler ile karşılaşırsınız.

Filo Kiralamada Araç Yenileme için Vergi Zorunluluğu Yok!

Filo araç kiralama yönteminde seçtiğiniz aracı, firmanız ihtiyacı olduğu süre için kullanabilir ve buna yönelik olarak anlaşma imzalanabilir. Araç yenilemede kolaylık sağlanır. Araç satın alındığında ise değiştirmek istediğinizde aracınızın değeri düşer ve defter-satış değeri farkı yüzünden de vergi ödeme zorunluluğu gelir.

Aracınızın değerini düşürmeden ve vergi vermek zorunda kalmadan istediğiniz zaman filonuzu değiştirebilirsiniz. Bunun için filo kiralama şirketler için daha fonksiyonel ve aynı zamanda ekonomiktir.

Filo kiralama ile daha ihtiyaca yönelik çözümler sunulur. Ayrıca araç sizde olduğu ve kullandığınız sürece kiralama firmalarına ödeme yaparsanız. Satın alma işlemlerinde ise boşa yapılan harcamalar mali yükünüzü arttırır.

Şirket bilançolarında ise kiralama bedelleri satın alma işlemlerine göre daha çok avantaj sağlıyor. Vergi, gider ile ilgili faydalar dışında taksitle ödeme yapma imkanı da sunulur. Filo kiralama firmalarında uzun vadeli kiralama işlemleri gerçekleşir. Aylık olarak sabit miktarlı ödemeler yapılır. Sonuç olarak araç kiraladığınızda hem vergi hem ihtiyaca yönelik çözümler hem de çeşitli finansal yararlar açısından avantajlısınız.


0 YORUM

Yorum Yap

E-Posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen tüm alanları doldurunuz.

*