Paylaşım : BGR Filo    13.05.2020 0 Yorum

Filo Kiralama Kaza Durumunda Yeni Araç Verilecek mi?


Filo kiralama şirketleri aracılığıyla aracınız kaza yaptığında araç verilecek mi sorusu en çok merak edilen konular arasındadır. Güvenilir ve iyi firmalarda belirli durumlar için hızlı biçimde araç tahsil edilmektedir. Peki, kiralık araçla kaza yaptığınızda ne gibi uygulamalar geçerli olur?

Kiralık Araçla Kaza Halinde Ne Yapılmalı?

Filo kiralama şirketleri hizmetinden faydalanarak bir araç kiraladınız; bu araçla herhangi bir kazaya karışmanız halinde yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Öncelikle kazanın maddi hasarlı bir kaza olması halinde kaza tespit tutanağı tutabilirsiniz
  • En yakın polis vb. merkezine başvurarak alkol, kaza, hırsızlık vb. tespiti için rapor alın
  • Araç kiraladığınız firmanın çağrı merkezini arayın ve servis yönlendirmesi talep edin
  • Kaza tespit tutanağını ve ilgili belgeleri kazadan en geç bir gün sonra mesai saati bitimine kadar şirkete veya servis merkezine iletmelisiniz

Araç kiralama firmaları bu durumda sizi hemen en yakın servis için yönlendireceklerdir. Bakım-onarım ve hasar tespit yapılır. Firma kaza durumunu ve sürücü hataları ile ilgili tutanakları inceler.

Araç Kiralama Firması Yedek Araç Veriyor mu?

Filo kiralama şirketleri bazı durumlarda yedek araç tahsil ediyorlar. Kaza olması halinde kiralık aracın sürücüsünde hata yoksa kiralama firmasından yeni aracı hızlı biçimde temin edilebilir.

İşlemler mümkün olduğunca kısa sürede tamamlanır ve kiracıların mağdur olması önlenir. Servis işlemleri için sözleşmelerde belirli bir süre üzerinde firma ile kiracı anlaşmaya varırlar. Eğer onarım, servis süresi bu belirlenen zamandan uzun sürecekse firma tarafından müşteriye yedek bir araç teslim edilir.

Kiralanan Araç Yerine Hangi Araba Verilir?

Kiralanan araç yerine ona muadil olan bir araba verilir. Bu arabanın özellikleri kiralanan arabaya yakın olmakla beraber hangi aracın verileceğini filo kiralama şirketi belirler. Kiralanan araç yerine yedek aracınızı kısa bir süre içinde firmadan teslim alabilirsiniz.

Ölümlü, yaralamalı daha ciddi kazalarda ise duruma göre karar verilecektir. Eğer kazada kiralık aracın sürücüsünün hatası varsa bazı koşullarda ödeme sorumluluğu şirkete ait değildir. Bu husus her kiralama firması ile yapılan sözleşmede ayrıntılı olarak düzenlenir.

İkame Araç Kullanılırken Kiralama Sözleşmesi Devam Ediyor mu?

Filo kiralama şirketleri kaza olması ve kiralanan aracın bir süre kullanılamayacak olması nedeniyle yedek araç tahsil edebilir. Muadil ikame araç temin edilmişse bu durumda kira bedeli ödenir mi? Sözleşme devam ediyor mu?

İkame araç müşteriye verildiğinde normal kiralama sözleşmesi devam eder ve şartları yerine getirilmelidir. Bakım-onarım gibi durumlarda kiralama sözleşmesinde bir süre belirlenmiştir. Yedek araç tahsili kaza dışındaki hallerde bu gibi servis hizmetleri için de geçerlidir.

Her Marka ve Model için Yeni Araç Verilir mi?

Filo kiralama şirketleri hangi arabayı kiraladılarsa ona yakın özelliklerde mutlaka başka bir araç bulundururlar. Güvenilir ve müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutan kiralama firmalarında genel itibariyle talep edilen her model, araç temin edilebilmektedir.

Kaza nedeniyle müşterilerinin işlerinin aksamaması ve sözleşmenin devam ediyor olması sebebi ile hangi yedek aracın gönderileceğine firma karar verir.

Kaza sonrasında kaza tespit tutanağını sigorta şirketi inceleyecek ve kusur durumunu da değerlendirecektir. Yasal hız sınırlarının aşılması, alkol veya uyuşturucu madde kullanımı, aracın kara yolları dışında kullanılması vb. bazı faktörler sürücünün kusuru olarak görülecektir.

Sigorta şirketi bu gibi durumlar oluştuğunda kaza için araç kiralama firmasına bir ödeme yapmaz; dolayısıyla kazadan doğan masrafları sizin ödemeniz gerekir.

Trafik polisine tutanak tutturmanız daha güvenli bir yöntemdir. Eğer rapor firmaya verilirse kiralama şirketi size yeni bir araç gönderebilir ve kaza yapan araç alınır. Ayrıca şirketten bir iki yetkilinin cep telefonunun sizde olması kaza yaptığınızda daha hızlı biçimde sürecin ilerlemesini sağlayacaktır.

Araç veya filo kiralamak, uzun vadeli olarak uygun fiyatlarla sözleşme yapmak için BGR filo kiralama firmasına çağrı merkezinden veya web sitesinden ulaşabilirsiniz. Her türlü model ve araç temin edilir; müşterilerin talepleri en kısa sürede yerine getirilmektedir. Çağrı merkezi ve satış danışmanlarımız müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutar; her türlü destek için bizi arayabilirsiniz.


0 YORUM

Yorum Yap

E-Posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen tüm alanları doldurunuz.

*